History

Name of Former Foreign Ministers

1.

H.E. General Aung San

(17.3.1947 – 19.7.1947)

     
2.

H.E. U Nu

(21.7.1947 – 1.8.1947)

(1.4.1949 – 4.4.1949)

     
3.

H.E. U Lun Baw

(2.8.1947 – 30.10.1947)

     
4.  

H.E. U Tin Htut

(31.10.1947 – 16.8.1948)

     
5.  

H.E. U Kyaw Nyein

(14.9.1948 – 31.3.1949)

     
6.  

H.E. U Aye Maung

(5.4.1949 – 20.12.1949)

     
7.  

H.E. U Sao Khun Khio

(20.12.1949 – 28.10.1958)

(4.4.1960 – 1.3.1962)

     
8.  

H.E. U Thein Maung

(29.10.1958 – 13.2.1959)

     
9.  

H.E. Chan Tun Aung

(27.2.1959 – 3.4.1960)

     
10.  

H.E. U Thi Han

(2.3.1962 -18.6.1969)

     
11.  

H.E. Dr. Maung Lwin

(19.6.1969 – 4.8.1970)

     
12.  

H.E. Dr. Hla Han

(4.8.1970 – 20.4.1972)

     
13.  

H.E. U Kyaw Soe

(20.4.1972 – 1.3.1974)

     
14.  

H.E. U Hla Hpone

(2.4.1974 – 3.3.1978)

     
15.  

H.E. U Myint Maung

(3.3.1978 – 18.3.1980)

     
16.  

H.E. U Lay Maung

(19.3.1980 – 9.11.1981)

     
17.  

H.E. U Chit Hlaing

(9.11.1981 – 4.11.1985)

     
18.  

H.E. U Ye Goung

(4.11.1985 – 18.9.1988)

     
19.  

Senior General Saw Maung

(20.9.1988 – 17.9.1991)

     
20.  

H.E. U Ohn Gyaw

(18.9.1991 – 15.11.1998)

     
21.  

H.E. U Win Aung

(15.11.1998 – 17.9.2004)

     
22.  

H.E. U Nyan Win

(18.9.2004 – 30.3.2011)

     
23.  

H.E. U Wunna Maung Lwin

(30.3.2011 – 30.3.2016)

     
24.  

H.E. Daw Aung San Suu Kyi

(30.3.2016 – Present )